Hei, hei,
olen Hermann
Programmeerimisentusiast
Programmeerimisentusiast
Hei, minu nimi on Hermann Käbi. Olen 17-aastane programmeerimisentusiast. Juba viimased paar aastat olen õppinud nii mobiili- kui veebiarendust. Sellest ajast olen loonud põnevaid ja ilusaid projekte, mõnda neist saad näha siin.
Alustasin programmeerimist juba varakult, umbes seitsmeaastasena Pythonis, kuid vaevalt saab mu paarirealiste koodide kirjutamist "päris" programmeerimiseks nimetada. Mida aeg edasi, seda komplekssemaks mu koodid muutusid ja seda enam unistasin tegelikult kasutatavate rakenduste tegemisest. Seda teekonda alustasin samuti Pythonis, Tkinteri teegiga todoliste tehes. Kuid siis, 2020. aasta aprillikuus, koroona-ajal kodus istudes otsustasin oma kauaaegse unistuse teoks teha. Alustasin mobiiliarenduse õppimist Flutteriga loovtöö kirjutamiseks, kuid mõistsin kiiresti, et sedasorti rakenduste tegemine on minu suur kirg. Aasta hiljem, kui aega veidi rohkem, alustasin ka veebiarenduse õppimist. Mõlemad on mulle olulised ja täiendavad üksteist hästi. Veebiarendust olen aga viimasel ajal rohkem õppinud ja proovinud ka mõnda raamistikku, täpsemalt Djangot. Järgmisel aastal teen uurimistööd, kasutades selleks Laraveli, nii et suvel õpin ka seda.
Väljaspool koodi tegelen golfiga, jooksen ja muidugi ka õpin Tallinna Reaalkooli 10. klassis.
ParemGolf on golfiäpp, millega saab salvestada oma tulemusi, automaatselt statistikat teha ja ka rajal olles on see kasulik!
Jõulud on käes. Aga hädaoht varitseb
Aasta
Tehnoloogia
Link
Jõulud on tore aeg küll, aga mõtlesin, et palju toredam oleks, kui saaks mängida midagi uut ja teemakohast. Seetõttu korraldasin sugulastele ja perele ühe lõbusa mängu. Mängija oli detektiiv, kelle ülesandeks oli päästa jõulud Grinchi käest. Selleks oli kasutada moodne vidin: Detektiivi Spetsiaaltelefon. Äpp jäljendaski ühe operatsioonisüsteemi käitumist ja välimust. Kasutada sai mitut äppi, nt meil, kaamera, terminal, brauser, jne. Mängu käigus tuli käia jalutamas teatud punktidesse (geolocation), lahendada mõistatusi ja langetada raskeid valikuid. Kogu selle ühendamine ja tegemine oli paras väljakutse, ent tagasiside oli väga positiivne. Ise jäin ka rahule, aga rohkem tehnilise lahendusega.
Põnev projekt, mille käigus õpin ise Djangot ja õpetan teistele füüsikat
Aasta
Tehnoloogiad
Link
See on esimene tarkvara, mida olen teinud koostöös teiste arendajatega: nimelt on see projekt programmeerimistunni jaoks tehtud koos kahe minu klassivennaga. Ausalt öeldes tegin suurema osa (front-end + enamus back-endi ka) ise ära, aga jätsin ka klassikaaslastele võimaluse Djangot õppida. Selle lehe front-endi paindlikkusega jäin nii rahule, et kasutasin seda alusena ka oma kodulehel.
Kuidas küll otsustada, mida söögiks teha?
Aasta
Tehnoloogiad
Link
See projekt oli tingitud elulisest probleemist: peres tekkis alati vaidlus, mida süüa. Niisiis, 'arendaja' nagu ma olen, haarasin ohjad enda kätte ja tegin sellise lihtsa rakenduse. Ühtlasi sain proovida vastõpitud Express.js-i kasutamist päris projektis.
Õppinud alates
Meeldivus
Link
Flutter on esimene kasutajaliidese raamistik, mida olen õppinud. Mulle jäi kohe silma selle süntaksi arusaadavus ja ülisuur kohandatavus. Lisaks avaldas muljet ka pidevad uuendused (nt null safety, uued platvormid jne) ja paljude teekide olemasolu. Nende tegurite mõjul olen jäänud Flutterit rõõmuga kasutama siiani ja tegin seda kasutades 8. klassis ka loovtöö.
Õppinud alates
Meeldivus
Link
Ei, õppimise algusaasta ei valeta! Küll aga on veidi eksitav. 2013 aastal olin ma seitsme-aastane ja just programmeerimisega alustanud. See tähendas aastaid oma lõbuks paarirealiste Pythoni-koodikeste kirjutamist. Siis võtsin kätte ja kirjutasin paar funktsionaalset programmi (meelde tuleb näiteks peastarvutamise õppeprogramm). Vahepeale jäi kindlasti hea mitu aastat muid tegevusi, aga mingi hetk avastasin Tkinteri näol kasutajaliidese ja tegin Todoliste, paroolihaldureid jne. Ühel hetkel jäi ka sellest väheks ja siis hakkasingi õppima mobiiliarendust. Pythonisse tõi mind tagasi gümnaasiumisse minek, sest kasutame seda programmeerimistunnis.
Õppinud alates
Meeldivus
Link
Djangot hakkasin õppima programmeerimistunni jaoks 2023. aasta aprillis. See oli mulle uus ja väga paeluv kogemus. Raamistik tegi nii palju, nagu routing, andmebaas, autentimine jne, sinu eest ise ära, et kogu arendusprotsess tundus veidike sohitegemisena. Siiski olen õppinud,et just nii peakski veebiarendus käima.
Õppinud alates
Meeldivus
Link
Alates veebiarenduse õppimise algusega olen internetis kohanud palju JavaScripti-vastaseid. Olen nõus, et sellel keelel on palju veidrusi, kuid süntaks on väga klassikaline ja erakordselt lihtne, tehes veebiarenduse kättesaadavamaks. Seetõttu olen mina oma paariaastase kogemuse põhjalt valmis ütlema, et JavaScript ei ole minu arvates sugugi halb keel. Ka seesama veebileht kasutab ju seda.
Õppinud alates
Meeldivus
Kui ma veebiarenduse õppimisega alustasin, kartsin HTMLi enim. Olin 7. klassis informaatikas väga pinnapealselt seda keelt õppinud ja teadsin, et süntaks on veider, palju tähiseid ja ebatavalisi sümboleid. Minu suureks üllatuseks osutus selline tagi-põhine süntaks erakordselt võimsaks ja kasutades koodiredaktorit pole ka vaja pidevalt suurem-kui märke otsida.
Õppinud alates
Meeldivus
CSS on viis, kuidas olen kaks aastat oma lehti kujundanud. Mulle väga meeldib see keel, kuid pidevaks nuhtluseks on, nagu veebiarenduses kombeks, brauseritugedega arvestamine (eriti :has, mis pole Firefoxi tuge veel saanud). Loodan, et ägedate CSSi laienduste, nagu näiteks Sass abil muutub CSS aina loetavamaks, loogilisemaks ja väiksemaks.